באר מים חיים

הרב יורם אברג'ל זצ"ל נולד במושב ברוש בדרום הארץ למשפחה צנועה ופשוטה ועסק כל חייו בחינוך לאהבת ישראל וללימוד התורה. ממקלט קטן בנתיבות שם החל את פעילותו עד לרשת מוסדות עניפה שבראשם "קול-רינה" המחזיקה כיום כ-3000 אברכים, נותר הרב בצניעות מופלגת והמשיך בהקדשת כל מרצו לעשיית טוב וחסד. הרב שנגע בחייהם של יהודים רבים בהם תמך באמצעות עצה, מילה טובה, עידוד וקירובם לדרך התורה נפטר בשנת 2015.

רשת החינוך "באר מים חיים", גם היא מייסודו של הרב, הוקמה בשנת 1999 במטרה לפעול בתחומי היהדות והחינוך כהמשך ישיר למשנתו הדוגלת בקיום מצוות ללא פשרות, יחד עם אהבה והכלה של כל יהודי באשר הוא. 

המטרה: חינוך

העיר נתיבות,כאמור הפכה בעשור האחרון למרכז תרבותי תורני המושך אליו אוכלוסייה מגוונת בעלת מאפיינים שונים וברמות שונות של שמירה על הדת ומסורת ישראל. ההגירה החיובית אל העיר הגדלה באופן משמעותי (גם בהשפעתו הרבה של הרב) מביאה לעיר גם משפחות חרדיות רבות הזקוקות למענה לחינוך ילדיהם. ברובם המכריע של המקרים מדובר במשפחות מרובות ילדים מחתך  סוציו-אקונומיים נמוך, עובדה היוצרת קושי לספק לילדיהם את החינוך הראוי. גם היצע המוסדות לחינוך החרדי דל מאוד ויוצר פערים משמעותיים מול החינוך במגזר החילוני ומול זה הממלכתי דתי הנהנים מבחירה מרובה יותר של מוסדות ללמוד בהם וכן מתוכניות העשרה ומצוינות מגוונות הרבה יותר.

רשת החינוך באר מים חיים חרטה על דגלה להרחיב את מגוון מוסדות הלימוד בדרום בכלל ובנתיבות בפרט המהווה את המוקד הגדול ביותר ולתת מענה לצורך בחינוך חרדי איכותי ללא פשרות במחיר המאפשר למשפחות רבות להשתלב. מוסדותיה מהווים כיום אבן שואבת לתושבים מרחבי הדרום כולו המבקשים אלטרנטיבה ראויה לחינוך ילדיהם. הרשת מונה כיום 2 מעונות יום, 18 גנים, 3 בתי ספר יסודיים מתוכם בית ספר המפעיל אגף חינוך מיוחד, תיכון לבנות, ישיבה קטנה וסמינר לבנות בהקמה. סה"כ לומדים במוסדות הרשת כ-1,900 ילדים, נערים ונערות המגיעים מכל איזור הדרום.

הערך המרכזי לאורו פועלת הרשת הוא חיזוק שירותי החינוך חרדי האיכותי והנגיש, הפעלת תוכניות העצמה וחיזוק לימוד התורה לתושבי הדרום.